23.10.2024 - 20.12.2024
Fait Gallery, Ve Vaňkovce 2, Brno
Kurátorka: Denisa Kujelová
Vernisáž: 23. 10. 2024 v 19:00
Autory kolektivní výstavy Druhá strana fotografie spojuje nevšední vizualita, konzistence světla i koncepce jednotlivých fotografií zpochybňující zažité konvence. Vybrané práce dvojice Lukáše Jasanského a Martina Poláka, Michala Kalhouse, Aleny Kotzmannové, Marie Kratochvílové a Markéty Othové v dialogu s osobním pojetím fotografie Jana Svobody a jemnými intervencemi Jiřího Kovandy umožňují skrze jejich sdílenou citlivost nahlédnout skrytou realitu světa v nečekaném detailu.
Výběr analogových, z větší části černobílých fotografií zdánlivě zachycuje to, co dokáže vidět téměř každý z nás. V mnoha případech banální a někdy až nefotogenické situace, často ještě zdůrazněné záměrně neškolenou formou až na hranici amatérské fotografie, mohou leckdy vzbuzovat rozpaky. Nicméně všednost v jejich podání otevírá široké hranice možností krásy, nad kterými bychom se pravděpodobně bez jejich pomoci nezamýšleli. V kapitole Heroismus vidění to vystihla Susan Sontag: „Prostřednictvím fotografie nikdo nikdy nenalezl ošklivost. Mnozí tak ale objevili krásu. Kromě případů, kdy je fotoaparát použit k dokumentaci či jako součást společenského rituálu, je tím, co nutí lidi fotografovat, snaha shledávat něco krásným…“[1]
Všichni vybraní umělci, stejně tak jako Jan Svoboda (1934–1990) od konce 60. let, různými způsoby překračují ověřené principy a kánony fotografie a ve svém osobitém podání záměrně zpochybňují její údajné poslání a formální dokonalost. Rozšiřují ji tak o nové možnosti uchopení i percepce: „Věci, které dělám, neprokazují žádný um. A chci, aby ho neprokazovaly. Chci, aby nebyly hezké, aby byly co nejobyčejnější, aby neoslňovaly, nešokovaly, nepřekvapovaly…“[2] Stejně jako Svobodova tvorba, tak i práce daných umělců neměla tedy nikdy aspiraci odpovídat standardním fotografickým postupům a podobně jako on se i někteří ze jmenovaných umělců a umělkyň vyhranili i vůči samotnému označení fotograf/ka. Teoretici Pavel Vančát a Jan Freiberg pro své širší uvažování a uchopení tohoto média zavedli výstižný název tzv. nefotografie[3], a navázali tak na termín anti- či ne-fotografie, který v souvislosti s postmoderní fotografií již v roce 1976 definovala Nancy Foote[4].
Jejich fotografie jsou si blízké promyšlenou prací s technickou nedokonalostí, svébytnou tonalitou úzké škály šedé a často také užitím velkých formátů v ostrém kontrastu s intimitou i domnělou banalitou jimi volených námětů. Obdobně jako Svoboda se zaměřují na svá bezprostřední okolí, mnohdy prostředí svých domovů a na běžné předměty, se kterými privátní prostor sdílíme. Ve fotografii budované jako autonomní plocha je pak také důležitá role světla v jeho odrazu a pohlcování a vztah předmětů k jejich pozadí, kdy je jeho vymezení častokrát tak jemné, že obě roviny spolu téměř splývají. To pochopitelně umocňuje i zúžená tonalita šedé ve volbě černobílé fotografie: „Protože černobílé konfigurace jsou teoretické, nemohou ve světě skutečně existovat. Ale černobílé fotografie existují skutečně. Jsou totiž obrazem pojmů teorie optiky, to znamená, že vznikly z této teorie. […] V tom spočívá jejich osobitá krása, totožná s krásou pojmového universa. Mnozí fotografové proto také dávají přednost černobílým fotografiím, protože se v nich jasněji odhaluje vlastní význam fotografie, totiž svět pojmů.“[5]
Na výstavu jsou s ohledem na odkaz Jana Svobody a jeho výjimečnou senzitivitu vybrány z širší tvorby jednotlivých autorů ty fotografie, v nichž lze rozpoznat formy a postupy více či méně odkazující k Svobodově dílu. Vzhledem k velmi úzké tematické profilaci výstavní koncepce byly tak ve spolupráci s autory vybrány snímky z různých cyklů a v některých případech i diptychů, a je tak nutno upozornit, že jejich význam, který byl v původním kontextu stanoven prostřednictvím kompozice svých celků, je pro tuto specifickou událost pozměněn.
[1] SONTAG, Susan. O fotografii. Brno, Praha a Litomyšl: Barrister & Principal a Paseka, s. 80.
[2] OTHOVÁ, Markéta; CÍSAŘ, Karel; JANÍČKOVÁ, Adéla, a NOVOTNÝ, Michal. Markéta Othová: již brzy. V Praze: Národní galerie, 2022, s. 7.
[3] VANČÁT, Pavel, a FREIBERG, Jan (eds.). Fotografie?? / Photography?? (kat. výst.). Klatovy: Galerie Klatovy / Klenová, 2004.
[4] FOOTE, Nancy. The Anti-Photographers. Artforum, září 1976, roč. 15, č. 1., s. 46–54. Také zde:
Douglas FOGLE (ed.). The Last Picture Show. Artists Using Photography, 1960–1982 (kat. výst.). Minneapolis: Walker Art Center 2003, s. 24–31.
[5] FLUSSER, Vilém. Za filosofii fotografie. Praha: Fra, 2013, s. 48–49.
-
Fait Gallery PREVIEW, Dominikánské nám. 10, Brno
Vernisáž: 20. 1. 2015 v 18.00
FOR ENGLISH ROLL DOWN
Vítězem prvního dílu PREVIEW REVIEW se stal Ondřej Kotrč.
Jednodenní akce PREVIEW REVIEW, která bude ve Fait Gallery PREVIEW zahájena v úterý 20. ledna 2015 v 18:00, je premiérou projektu krátkodobých výstav, jehož hlavním cílem je podpora mladých brněnských i mimobrněnských umělců. Důraz je kladen na moment překvapení, bezprostřednost i zkoumání limitů výstavní praxe.
Z osloveného počtu autorů bude formou losování, které se uskuteční v den vernisáže, vybrán vystavující umělec. Po oznámení výsledku začne instalace výstavy vrcholící večerní vernisáží. Výstavu bude možné navštívit ve středu 21. ledna 2015 v obvyklém otevíracím čase od 10:00 do 18:00 ve Fait Gallery PREVIEW, Dominikánské nám. 10, Brno. Akce je jednodenní, ale ne ojedinělá, opakovat se bude třikrát až čtyřikrát ročně, aby mohl být dán prostor co nejširšímu počtu zajímavých uměleckých osobností z řad nejmladší výtvarné generace.
Jména účastníků prvního PREVIEW REVIEW jsou: Katarína Hládeková, Václav Kočí, Ondřej Kotrč a Natalie Perkof.
EN/
The winner of the first part of PREVIEW REVIEW is Ondřej Kotrč.
PREVIEW REVIEW, a one day event, which will be held in the Fait Gallery PREVIEW on Tuesday, 20th January 2015 at 6pm, will be a premiere of a temporary exhibitions project. It’s main aim is to encourage and support young Brno and also out of Brno artists. The emphasis is on the moment of surprise, immediacy and exploring the limits of exhibition practice.
On the day of the exhibiton opening there will be a draw held of the exhibiting artist, out of the all authors who entered. After the announcement of the outcome, the exhibition installation will start, finishing by the evening opening. The exhibition can be visited on Wednesday, 21st January 2015 at the usual opening times from 10am till 6pm in Fait Gallery PREVIEW, Dominikánské nám. 10 (10 Dominican sq), Brno. The event is one day only, but not unique, it will be repeated three to four times a year, so there is opportunity to give space to the widest possible number of interesting artists from the youngest generation of art.
The names of the participants of the first PREVIEW REVIEW are: Katarína Hládeková, Václav Kočí, Ondřej Kotrč a Natalie Perkof.